
Jakso 9 feat. Ellen Jokikunnas: ”Puolalaiset rekkamiehet rakastaa yli kaiken meidän koiraa”
54 min·yli 11 kk sitten
Top Gear Suomi -podcastin viimeisessä jaksossa Christoffer Strandbergin vieraana on radio- ja tv-juontaja Ellen Jokikunnas. Ellen reissaa Suomen ja Etelä-Italian väliä miehensä ja 80-kiloisen tanskandogginsa kanssa ”Kikottimella”, Ellenin omin käsin tuunaamalla matkailuautolla. Miksi tuunaaminen kannattaa ihan liikenteenkin kannalta?
Ellen kertoo myös, että mitä voi tapahtua, kun autosta puhkeaa rengas itävaltalaisella maaseudulla ja matkaaja joutuu kysymään apua tuntemattomilta. Christofferia meinaa purra karavaanarikärpänen, mutta Ellen toppuuttelee intoa puhumalla paskakanistereista ja ”aina jostain Penasta, joka haluaa tulla juttelemaan”. Vaikka Ellen kadehtiikin karavaanarien yhteisöllisyyttä ja meininkiä, hän itse mieluummin erakoituu jonkun lätäkön rannalla ilman naapureita.
IS:n autotoimittaja Tommi Lempinen antaa tärppejä Suomen-kiertelyyn tulevaa kesää varten: mistä löytyvät makeimmat auto- ja moottorimuseot?
Top Gear Suomi -ohjelman ensimmäisen tuotantokauden kaikki jaksot ovat nyt katseltavissa Ruudussa.